До кінця січня роботодавці повинні надіслати в податкові органи декларації про працівників PIT-11, а до кінця лютого – надати ці документи працівникам. На підставі даних з PIT-11 працівники подають свої декларації – PIT-37. У 2024 році це потрібно зробити з 15 лютого по 30 квітня.
PIT-37 – це податкова декларація, яку платник податків (працівник) щорічно подає в податкові органи на підставі декларації PIT-11. Останню роботодавець надає працівникові для підпису. Спосіб вручення може бути будь-яким: особисто в руки, заказним листом чи електронною поштою (у цьому випадку використовується електронний підпис).
Різниця між PIT-11 і PIT-37 полягає в тому, що в PIT-11 відображені податки, сплачені на підставі потенційного доходу працівника. А в PIT-37 – реально отриманий дохід, а також інформація про податки та обставини, що призводять до пільг і відрахувань. Оформлення PIT-37 дозволяє перерахувати раніше сплачені податки та повернути зайвок працівникові.
Якщо у працівника кілька місць роботи, PIT-11 подається з кожного з них. При цьому в PIT-37 працівник повинен внести значення всіх PIT-11.
Кому не потрібно заповнювати PIT-37
Податкову декларацію PIT-37 можуть не подавати громадяни та іноземці, які:
- мають статус безробітного, не мають жодного доходу і не отримують жодних соціальних допомог;
- не отримують доходів, крім допомоги соціального забезпечення;
- знаходяться на утриманні;
- особи до 26 років, які мали тільки доходи, на які поширюється пільга для молодих;
- не є податковими резидентами Польщі. Такі працівники отримують від роботодавця декларацію форми IFT-1/IFT-1R. Не є податковими резидентами, зокрема, іноземці, які перебували на території Польщі сумарно менше 183 днів на рік і при цьому не перенесли в Польщу центр життєвих інтересів.
Спільний PIT-37 для подружжя
У Польщі є неоподатковуваний дохід. У 2023 році це 30 тис. злотих. Річний дохід від 30 тис. до 120 тис. злотих оподатковується податком на прибуток за ставкою 12% (зазвичай), а понад 120 тис. злотих – 32%.
Подружжя має право подавати податкову декларацію спільно. Це має сенс, якщо один із подружжя перетинає порогову величину доходу, а разом вони не перетинають її вдвічі. Наприклад, у 2023 році один із подружжя заробив 50 тис. злотих, а інший не працював. При спільній подачі декларації вони не переведуть ліміт в 60 тис. злотих (30 тис. х 2), тому цей спосіб буде вигіднішим.
Як подати PIT-37
Подати податкову декларацію можна двома способами: особисто та онлайн. У випадку особистого подання потрібно роздрукувати PIT-37 у двох екземплярах, заповнити їх, підписати та подати в Urząd Skarbowy за місцем проживання.
На документи будуть нанесені печатки, і один з екземплярів буде повернений платнику.
Сформувати податкову декларацію онлайн можна за допомогою сервісу E-pity. Після заповнення та відправлення PIT-37 на вказану при заповненні документів електронну пошту буде вислано повідомлення про прийняття декларації. Без такого підтвердження декларація є недійсною.
Незалежно від способу подання декларації, паперовий екземпляр потрібно зберігати протягом п’яти років.
Нижче наведено детальну інструкцію щодо заповнення PIT-37 за допомогою сервісу E-pity.
При переході на сайт E-pity нам пропонується або завантажити додаток на пристрій, або скористатися веб-версією. Ми скористаємося останнім варіантом.
Далі на вибір пропонується кілька функцій: складіть декларацію за 2023 рік, перевірте активні декларації та декларації за 2023 рік, а також створіть свій архів. Нам потрібна перша кнопка – KREATOR PIT за 2023 рік.
На наступній сторінці на вибір пропонуються методи оподаткування: індивідуальний; спільний із чоловіком/дружиною; спільний із померлим чоловіком/дружиною; для осіб, які самостійно виховують дітей. А також вибираємо ціль: подача нової декларації чи коригування старої.
Ми обираємо індивідуальну подачу і переходимо далі.
Тепер заповнюємо особисті дані. Серед них:
- PESEL;
- прізвище, ім’я та дата народження;
- адреса проживання на день подачі декларації;
- адреса податкової інспекції (Urząd Skarbowy) за місцем проживання на день подачі декларації;
- номер телефону та адреса електронної пошти. При заповненні електронної пошти слід бути максимально уважними, оскільки на цю електронну пошту прийде повідомлення про прийняття декларації. Без такого повідомлення декларація є недійсною.
Після заповнення всіх необхідних даних потрібно вибрати джерело інформації про доходи. У нашому випадку це PIT-11.
Тепер переходимо до заповнення декларації на підставі тієї, що була видана роботодавцем. Тобто з неї потрібно перенести цифри в відповідні графи і натискати «зберегти».
На наступній вкладці буде відображена вся введена інформація. Тут же можна додати і інші PIT-11, якщо у вас є кілька місць роботи.
Тепер потрібно вибрати пільги. Наприклад, пільга до «26 років» при заповненні обралася автоматично, оскільки спочатку ми вводили вік. А от пільгу «виховання дітей» ми обирали самостійно.
Якщо ви не знаєте, чи підходить вам пільга чи ні, можна скористатися підказками, які знаходяться праворуч від назви пільги.
Наступна сторінка призначена для осіб, які виховують дітей.
Додаємо особисту інформацію про дітей: PESEL, ім’я та прізвище, дату народження. Вибираємо період, за який ця пільга належить. Якщо ви працювали весь рік – встановлюємо галочку в поле “цілий рік”, якщо працювали кілька місяців – вказуєте відповідні місяці.
Розмір належної пільги сервіс розрахує автоматично.
Також варто вказати, чи перебували ви в шлюбі в 2023 році чи ні (позначка синьою галочкою).
E-pity Скріншот з сайту E-pity.pl Наступна сторінка – інформація про супругу. Якщо ви з супругом або супругою сплачуєте податок окремо, додатки PIT/O або PIT/D повинні бути заповнені та додані до декларації кожним із супругів.
Це не призведе до того, що ви подаєте спільну декларацію.
E-pity Скріншот з сайту E-pity.pl Після заповнення інформації про супругу, потрібно буде вказати номер рахунку, на який ви хочете отримати виплату.
Якщо з якої-небудь причини ви не хочете вказувати номер свого рахунку, можете встановити галочку в відповідному полі. У цьому випадку гроші будуть вам відправлені поштовим переказом.
Залишається незабагато – вибрати громадсько-корисну організацію, якій ви хочете пожертвувати 1,5% свого податку, і відправити декларацію, натиснувши кнопку “Wyślij E-deklarację”.
Після натискання кнопки з’явиться вікно, в якому варто заповнити дохід за 2022 рік (якщо його не було – введіть нуль), свою адресу електронної пошти і відправити її.
Якщо у вас виникли труднощі з заповненням, можна переглянути відеоінструкцію на польській мові тут.